Babalara doğaya kendilerini bırakıp,ferahlamaları için spor tavsiyeleri…

Lime Mint Water olarak farkettik ki paylaştıklarımız, aktardıklarımız ve önerilerimiz daha çok kadınlara hitap ediyor gibi görünüyor. Aslında babalar için de bir şeyler düşünüyorduk ama hazır babalar günü de gelmişken babaların da ferahlamaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek elbette.

Belki de onlara verilebilecek en güzel hediye kendilerine vakit ayırıp doğada hem spor yapıp hem kafa dinleyebilecekleri bir imkan sağlamak. Eğer henüz tanışmadılarsa doğa sporlarını keşfetmeleri için onlara hep yapmak istedikleri bir sporla ilgili malzeme alabilir veya onun da kendine zaman ayırabilmesi için alan yaratabilirsiniz. Ne dersiniz? Onların da ferahlamaya  anneler kadar ihtiyacı var…

Doğa sporları elbette hepimiz için harika bir terapi ama bu paylaşım da bizden babalara gelsin 🙂

 

Doğa sporları denince doğal ortamda yani doğada kimi zaman malzemeli kimi zaman malzemesiz olarak yapılan sporlar akla gelir. Bunlar;Dağcılık, Kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, kampçılık, mağara dalışı, kanyon geçişi, yamaç paraşütü, paramotor, kanat, yelken kanat, motorlu deltakanat, nehir kanosu, rafting, su altı dalıcılığı, serbest dalış, doğa fotoğrafcılığı, tur kayağı, buzul tırmanışı, donmuş şelale tırmanışı, dağ bisikleti, orientering, base jumping, yelken, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, ve benzeri aktiviteler doğa sporlarına örnek olarak gösterilebilir.

Bunlardan bazıları ve Türkiye’de nerelerde yapılır?

1) Yamaç Paraşütü

Kendinizi bir tepeden boşluğa bıraktıktan sonra sizi 3-4 bin metrelik yüksekliğe çıkaran ve gökyüzündeki kuşlar gibi özgür hissetmenizi sağlayan bir hava taşıtı yamaç paraşütü. Şayet yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi bir hastalığınız yoksa ve adrenalin seviyorsanız yamaç paraşütü yapmamanız için hiçbir neden yok. Dilerseniz gerekli eğitimlerinizi tamamlayıp yalnız, dilerseniz eğitmen eşliğinde yamaç paraşütü ile gökyüzünü keşfedebilirsiniz. Yamaç paraşütünün ülkemizdeki en popüler merkezi FethiyeÖlüdeniz. Daha önce hiç yamaç paraşütü yapmamış kişiler için Fethiye’de pek çok şirket var. Babadağ‘dan başlayıp Belcekız Plajı’nda sona eren rotada nisan ayından kasım ayına dek uçulabiliyor. Hava şartları uygunsa rota Kayaköy ve Kelebekler Vadisi‘ne dek genişletilebiliyor. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen diğer yamaç paraşütü bölgeleri ise Erzincan‘daki Çakırman mevkisi (burada yalnızca eğitimli pilotlar uçabiliyor), Kayseri‘deki Ali Dağı (bu parkurda öğlene kadar az deneyimli pilotlar, öğleden sonra ise yalnızca deneyimli pilotlar uçabiliyor), Pamukkale‘deki eğitim bölgesi ve Kaş-Assas Dağı.

2) Sörf

Ülkemizde özellikle son 10 yılda yıldızı parlayan sporlardan biri sörf. Rüzgar sörfü, kitesörf, dalga sörfü bu sporun en bilinen dalları. Su sporları arasında özellikle genç kesim tarafından tercih edilen sörfün merkezi ise rüzgarıyla meşhur Alaçatı. Özellikle rüzgar sörfü ve kiteboard tutkunlarının her sezon akın ettiği Alaçatı’da pek çok sörf okulu bulunuyor. Bu okullardan ders alabileceğiniz gibi ekipman temin etmeniz de mümkün. Haziran-eylül ayları Alaçatı’da sörf için en uygun zaman. Akyaka Gökova sahilleri ülkemizdeki bir diğer sörf merkezi. Sörf sezonunun en uzun olduğu yer olan Akyaka’da sadece sörfçülere ayrılmış 1,5 km uzunluğunda sahil şeridi bulunuyor. Rüzgar sörfü ve kitesörf okulları ile sörf öğrenmek için en uygun yerlerden biri olan Akyaka’da da haziran ve eylül arası sörf için en ideal dönem.

3) Dalış

Su altının gizemli ve eşsiz güzelliğe sahip dünyasını keşfetmeye hevesli olanlardansanız tatilinizde mutlaka dalış yapmanızı öneriyoruz. Dünyaca ünlü dalış noktalarına ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz’in mavi suları sizi kendine hayran bırakacak bir dünyanın kapılarını açacak sizlere. Dalış yapmadan önce bir su altı spor kulübünden ya da dalış eğitim merkezinden sertifikanızı almanız gerekiyor. Eğer sertifikanız yoksa eğitmen eşliğinde “’discovery”’ adı verilen tur dalışlarına katılabilirsiniz. Dalışa gitmeden önce navigasyon cihazınızı ve varsa dalış malzemelerinizi yanınıza almayı unutmayın. Bodrum-Küçük Reef ve Kargı Adası, Kaş-Flying Fish ve Kanyon, SarosBebek KayalıklarıAyvalık-Tokmaklar, KemerParis BatığıÇanakkale-Çam Burnu ve Gökçeada en önemli dalış noktaları arasında ilk sayabileceğimiz yerlerden.

4) Rafting

Adrenalin seviyesinin doruğa çıktığı sporlardan biri de rafting. Deneyimli rehberler eşliğinde yapıldığında güvenli ve eğlenceli bir aktivite olan ve farklı zorluk derecelerine sahip olan rafting, ülkemizdeki pek çok akarsuda yapılabiliyor. Rafting yapmak istiyorsanız hayati önem taşıyan kurallara mutlaka uymanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri can yeleği ve kask takmak, en az iki ya da üç kişilik gruplarla parkura çıkmak, botunuz hakkında bilgi sahibi olmak ve botunuzun kapasitesini aşacak parkurlara girmemek. Suya inmeden önce eğitmenler tarafından yapılan kısa bilgilendirmeyi dikkatle dinleyin. Akarsu ve nehirler bakımında zengin olan ülkemizde rafting için en çok tercih edilen parkurlar Çoruh NehriDüzceMelen ÇayıArdeşenFırtına DeresiAntalyaKöprüçay ve ArtvinBarhal Çayı. Bölgelerin mevsimsel özelliklerine göre değişmekle birlikte, rafting için en uygun zaman mart, nisan, mayıs ve haziran ayları.

5) Kaya Tırmanışı

Kaya tırmanışı, dağcılık sporunun kollarından biri ve ülkemizin pek çok noktasında yapılabilen bir doğa sporu. Kaya tırmanışı yapabilmeniz için eğitim almış olmak zorundasınız. Üniversitelerin dağcılık klüpleri ve özel dağcılık klüpleri kaya tırmanışı için gerekli eğitimleri veriyorlar. Şayet gerekli eğitimleri tamamladıysanız ve kask, emniyet kolonu, express, dinamik ip, tırmanış ayakkabısı ve ATC gibi ekipmanlara da sahipseniz kaya tırmanışı yapmaya başlayabilirsiniz. Tırmanışta henüz deneyiminiz yeterli değilse eğitim aldığınız klübe tırmanıştan önce bilgi vermeniz önerilerimiz arasında. Kaya tırmanışında en çok tercih edilen rotalarsa şöyle: Kocaeli-Ballıkayalar, Eskişehir-Karakayalar, Olimpos-Tırmanış Parkı, Antalya-Geyikbayırı, Bilecik-Pelitözü, Bafa Gölü-Kapıkırı ve Niğde Aladağlar Milli Parkı

6) Kanyoning

Risk oranı en yüksek doğa sporlarından olan kanyoning, diğer adıyla kanyon geçişi, deneyim ve yüksek performans gerektiren bir spor. Doğa harikası kanyonları keşfetmek ne kadar heyecan vericiyse, gerekli önlemleri almak da bir o kadar önemli. Kanyon geçişi yapmaya karar verdiğiniz bölgeyi, mevsimsel şartları ve araziyi önceden araştırın. Parkura mutlaka sizden daha önce bu kanyonu geçmiş bir ekiple veya deneyimli bir rehber ile çıkın. Kanyoningde riski arttıran en önemli unsur yağıştır. Kısa bir yağış kanyonun içinde sele dönüşebilir. Bu nedenle eğer hava yağışlıysa asla kanyona girmeyin, yağış bittikten en az 2 gün sonra parkura çıkın. Doğanın sürprizleri ile karşı karşıya kalabileceğiniz kanyonda her şey gözüktüğü gibi olmayabilir; bu nedenle çok dikkatli olmanızı ve gerekli tedbirleri almanızı öneriyoruz. Kanyoning için en uygun dönem ise yaz mevsimi. Ülkemizdeki en popüler kanyoning noktalarına gelince; KastamonuValla Kanyonu, Kocaeli-Ballıkayalar Kanyonu, Kastamonu-Ersizlerdere Kanyonu, Antalya-Köprülü Kanyon, Fethiye-Saklıkent ve Bilecik-Yenipazar Kanyonu en çok tercih edilen kanyon geçişi parkurlarından.

7) Deniz Kanosu

Ayak basılmamış koylar ve plajlar, karadan ulaşılamayan doğa harikası ortamlar, antik kent kalıntıları, turkuaz renkli berrak sular… Doğa keşfinizi bu saydıklarımızla taçlandırmak istiyorsanız deniz kanosu turları tam size göre bir aktivite. Son yılların gözde sporlarından biri olan deniz kanosu ile ülkemizdeki koyları, gölleri ve akarsuları keşfedebilirsiniz. Birçok doğa sporunda olduğu gibi deniz kanosu için de temel bir eğitimden geçmeniz ve bu konuda hizmet veren acentaların düzenlediği günlük veya haftalık turlara katılarak deneyiminizi arttırmanız gerekiyor. Belirlediğiniz rota hakkında önceden araştırma yapmanızı öneriyoruz. Akıntılar, rüzgar şiddeti, dalga kırılmaları, gemi trafiği gibi konular hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Sonrasında ise pek çok keşif rotası sizi bekliyor. Gökova KörfeziKaşDemre– KekovaGöcekPhaselis KoyuGeyikliÇandarlıEğirdir GölüDikiliFoçaİğneada, Yedi Burunlar ve Marmara Adaları bu rotalar arasında en sık tercih edilenlerden.

8) Binicilik

Binicilik, doğa sporları arasında en az bilinen ve tercih edilenler arasında. Hem de at binmek Anadolu’nun en eski geleneklerinden biri olmasına rağmen. Durum böyle olunca Türkiye genelinde binicilikle ilgili hizmet veren turizm tesisi de az sayıda. Eğer doğada, at sırtında keyifli ve maceralı vakit geçirmek isterseniz profesyonel bir binici olmanıza gerek yok; organize turlarla birlikte hareket edip seyisin uyarılarına kulak vermeniz yeterli. KapadokyaKastamonuDaday bölgesi, Kütahya Evliya Çelebi Yolu binicilik için ideal rotalardan. Aynı zamanda İstanbulPolonezköy de at biniciliğinin merkezi konumunda. Buradaki binicilik merkezlerinde eğitim alarak bu keyifli aktivite için ilk adımı atabilirsiniz.

9) Jeep Safari

Doğayı keşfetmenin en eğlenceli ve macera dolu yollarından biri de jeep safari yapmaktan geçiyor. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari özellikle doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeyi ve macerayı seven doğa tutkunlarına hitap ediyor. Telefon ve fotoğraf makinası gibi elektronik aletlerinizi korunaklı bir yerde muhafaza edin çünkü yolculuğunuz boyunca bolca ıslanacaksınız. Ülkemizin hemen her bölgesinde jeep safari yapmak mümkün. KazdağlarıFethiyeÖlüdenizMarmarisDatçaKaşAlanyaSideSakarya en bilinen jeep safari rotalarına ev sahipliği yapıyor.

10) Hiking

Bir doğa yürüyüşü çeşidi olan hiking, zorluk derecesi düşük ve genellikle günübirlik yapılan doğa gezilerini kapsıyor. Her yaştan kişinin yapabileceği, herhangi bir eğitim gerektirmeyen bu spor aslında bir nevi yaşam biçimi. Eğer uygun bir rota bulduysanız ve yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası, rehber kitap gibi temel ekipmanlarınız varsa hiking yapmak için gerekli koşullara sahipsiniz demektir. Ülkemizin her bölgesinde, her mevsimde yapabileceğiniz hiking için binlerce rota mevcut. Bu rotalar içinde ise Kapadokya, Ölüdeniz Kayaköy, Göcek-Gökçeovacık, Gölcük-Bozdağ, Kocaeli-Sıcakdere ve ŞileAğva en bilinen hiking parkurları.

 

E hadi  o zaman en uygun sporu seçip kendimizi doğa sporlarına bırakmaya …

 

Kaynak: www.neredekal.com

              www.uykutulumu.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir