Ferahlatan Renkler

 

Konu ferahlamaktan açılmışken günlük hayatımızda her yanımızı saran renklere de değinmeden geçmek istemiyorum. Hepimiz biliyoruz ki renklerin doğru kullanımı hayatımızda olumlu – olumsuz bir çok etkiye sahip. Renkler bir yandan hastalıkları bile iyileştirici güce sahipken baska bir yandan da ruh halimizi olumusz yönde etkileyebiliyor. Bu yüzden renklerin doğru yer ve doğru şekilde kullanımı çok önemli.

Sizin için hazırladığım ferahlatan renkler dilerim faydalı olur.

MAVİ: Bu renk, görünümüne sadık kalır. Huzurlu, sakin ve yumuşak. Mavi, stresi yönetmek için muazzam bir güce sahiptir. Zihninizi sakinleştirmeye, kalp atış hızınızı yavaşlatmaya, kan basıncınızı düşürmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan çok rahatlatıcı bir renktir. Mavi, soğuma ve büzücü etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. Doğru mavi tonu seçerken, sakinleştirici bir etki için yumuşak ve nötr bir gölgeye (yatak odası duvarına) gitmeniz önerilir.

 

YEŞİL: Yeşil, sakin ve sessiz bir renk. Doğayı sembolize ettiği için, yeşil, anksiyeteyi dağıtabilen ve sakin ve ferah kalmamıza yardımcı olan uyumlu hisleri çeken en güzel ve rahatlatıcı renklerden biridir. Bej yeşili ve soluk sarı-yeşiller en stres azaltıcı tonlardır.

 

PEMBE: Pembe, huzur ve huzuru destekleyen başka bir renk. Huzur, enerjilerinizin dengesini arttırır. Pembe, kız bebek odası odasında sıkça görülen kadınsı bir renk olarak düşünülse de, pembe hemen hemen her odada güzel görünebilir.

 

BEYAZ:Beyaz, berraklığı ve tazeliği sembolize eder. Düşüncelerinizin netliğini elde etmek için stres zamanlarında etrafımızda olması gereken doğru renktir. Beyaz boyalı bir oda, hamile bir kadın için en ideal olarak kabul edilir. Ama beyazın temiz, parlak bir beyaz olması gerektiğini, ancak çok keskin olmamasını unutmayın, çünkü eğer kirli ve donuk görünüyorsa, duygularınız aynı donukluğu yansıtabilir.

 

VİOLET:Menekşe gücünü, huzurunu ve bilgeliğini gösterir. Dengeyi getirme ve iç huzur hissettirme kapasitesine sahiptir. Pek çoğu huzurlu bir ortam yaratmak için mekanlarını menekşe ile dekore etmeyi düşünür. Ayrıca menekşe, vücudun potasyum ve sodyum dengesini koruyarak, kemik büyümesi için iyi olduğu söylenir. Çalışmalar bile meditasyon gücünün mor ışık altında on kat daha fazla olabileceğini ileri sürmektedir. Tüm menekşe görünümleri tercih etmek istemiyorsanız, oturma odasında görsel bir yere mor bir çiçek koymayı veya menekşe renginde bir süs eşyası kullanmayı deneyin.

 

GRİ: Birçoğumuz griyi sıkıcı, sıkıcı ve biraz iç karartıcı bir renk olarak düşünürüz. Ama gerçek şu ki gri, çok yatıştırıcı ve serinletici bir varlığa sahiptir. Gri, mavi veya beyaz öğelerle eşleştirildiğinde, rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilir.

 

SARI: Bu renkle ilgili çok olumlu bir şey var, bu da size gözlerinizi koyduğunuz anda size canlı ve enerjik hissettiriyor olması. Gününüze enerjik bir notla başlamak istiyorsanız, evinizde önemli bir yerde önemli bir ‘sarı şey’ tutun. Ya da daha iyi bir şekilde mutfağınızı sarıya boyayın (tam ya da parçalar halinde) Çünkü yeni bir araştırma, sarı odada insanların daha aktif ve bilinçli olduklarını, ortaya çıkardı.

Görselller: pixabay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir