kendini öylece çizerken bulmak

Yazmayı, çizmeyi seven için harika bir histir bu kendinle başbaşa kalmak yüzleşmek gibidir.

Boyalar, kalemler sonsuz keyif verir. Ferahlamak için çok iyi bir yöntem. Ben çöp adam bile çizemem demeyin alın kalemi kağıdı bırakın kendinizi.

Günümüzde sanat terapisi kronik hastalarda, travma geçirmiş kişilerde bile uygulanan bir tedavi yönetemi. Sevgili arkadaşım psikolog Yaprak Kaymak ile yaptığımız keyifli sohbeti yazmıştım Yapika da yaptığı Sanat terapilerinden bahsetmişti. Dönüp okumak isterseniz o yazıyıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu aralar Ipad pro ve kalemi ile çizmek de çok keyif veriyor. Biliyorum yazıyı okurken teknolojik bir aletten bahsedince bile bütün büyü gitmiş gibi geliyor ama dünyanın en büyük gerçeği olan ‘değişim’ sanatta da tam gaz kendini gösterirken yerimizde sayamayız.

Biraz geçmişe dönersek.

Picasso’nun sanata dahiyane bakışı ile başlayan büyük değişim 20.yy da teknolojinin de ilerlemesiyle başka bir noktaya geldi.19. yy ın sonlarından beri dijital sanat hayatımızda. Artık teknoloji sanatla da ayrılmaz bir bağ kurdu.

Kullanılan tüm araçlar farklı bir uzmanlık gerektirse de. Günümüze uyum sağlamak için teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanmak gerektiğini düşünüyorum. Sanatta bundan ayrı tutulamaz.

Benim yolculuğuma dönecek olursak…

İşte öyle kendi kendime deneysel çalışmalar yaparken kendi denizinde yaşayan bu kahve sever hanım çıktı geldi.

Hoşgeldin bilmiş hanım 🙂

Nasıl oldu bilmem ki ?

Sevgiler

 

Esra

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir